• Ustawa
  • Farmacja
  • 09.04.2025

Więcej szans na pracę w aptece – szerszy dostęp do zawodu technika farmaceutycznego

Źródło propozycji: sprawdzamy.com

Opis

Rozszerzenie katalogu kierunków studiów uprawniających do pracy jako Osoba Wykwalifikowana w aptece pozwoli większej liczbie specjalistów wejść na rynek pracy. To szansa dla absolwentów i lepsza dostępność usług farmaceutycznych dla pacjentów.

Jak jest teraz?

Obecne regulacje ograniczają możliwość pełnienia funkcji Osoby Wykwalifikowanej do absolwentów kierunków farmaceutycznych, medycznych i weterynaryjnych.

Dlaczego trzeba to zmienić?

Wymogi dotyczące wykształcenia Osoby Wykwalifikowanej powinny być zgodne z art. 49 ust. 2 Dyrektywy 2001/83/WE, który nie wprowadza aż tak restrykcyjnych ograniczeń (farmacja, medycyna, weterynaria, chemia, chemia i technologia farmaceutyczna, biologia). Obecne przepisy wymagają częstych nowelizacji przy każdej zmianie systematyki dziedzin i dyscyplin naukowych, co generuje dodatkowe obciążenia legislacyjne

Przykład

Obecnie absolwenci niektórych kierunków biologicznych czy chemicznych, mimo posiadania odpowiednich kwalifikacji, nie mogą pełnić funkcji Osoby Wykwalifikowanej, co ogranicza dostępność wykwalifikowanej kadry dla przemysłu farmaceutycznego.

Jakie będą korzyści?

  • Szerszy dostęp do zawodu Osoby Wykwalifikowanej dla specjalistów z różnych dziedzin naukowych.
  • Zmniejszenie potrzeby częstych zmian legislacyjnych - spowodowanej każdą nowelizacją klasyfikacji kierunków studiów.
  • Większa zgodność z prawem unijnym i praktykami stosowanymi w innych krajach członkowskich UE.

Komentarze związków zawodowych

N. Kusiak: Nie ma potrzeby doprecyzowywać obecnych przepisów. Obowiązujące przepisy Prawa farmaceutycznego stanowiące o wymaganiach na stanowisku Osoby Wykwalifikowanej, wskazują, iż może być to także osoba, która posiada dyplom uzyskany w obszarze obejmującym co najmniej jedną dyscyplinę naukową z dziedziny nauk biologicznych, chemicznych, farmaceutycznych, medycznych lub weterynaryjnych. Wymagania te są zbieżne i wyczerpują intencję proponowanej zmiany. Wystarczająco także precyzują, że dyplom powinien być uzyskany w obszarze obejmującym co najmniej jedną dyscyplinę naukową z dziedziny nauk biologicznych, chemicznych, farmaceutycznych, medycznych lub weterynaryjnych; w szczególności są to farmacja, medycyna, weterynaria, chemia, chemia i technologia farmaceutyczna, biologia.

A. Jagodzińska: Brak zdania

Podsumowanie

Nowelizacja art. 48 ustawy – Prawo farmaceutyczne wprowadziłaby bardziej elastyczne podejście do kwalifikacji Osoby Wykwalifikowanej, umożliwiając dostęp do tego zawodu specjalistom z różnych dziedzin naukowych. Usunięcie odniesień do systematyki dziedzin i dyscyplin naukowych oraz powierzenie szczegółowego określenia wymogów w rozporządzeniu pozwoli uniknąć konieczności częstych zmian legislacyjnych i zwiększy zgodność regulacji z prawem unijnym.

Załączniki