• Ustawa
  • Prawo pracy
  • 07.05.2025

Większa elastyczność wynagradzania za pracę w dniu wolnym - pracownik zyska prawo wyboru

Źródło propozycji: sprawdzamy.com

Opis

Pracownicy wybiorą między dodatkowym wynagrodzeniem a dniem wolnym za pracę w sobotę lub innym dniu wolnym. Uproszczenie przepisów zwiększy przejrzystość rozliczeń i poprawi bezpieczeństwo prawne obu stron stosunku pracy.

Jak jest teraz?

Zgodnie z art. 151³ Kodeksu pracy, za pracę w dniu wolnym od pracy wynikającym z rozkładu czasu pracy w przeciętnie pięciodniowym tygodniu pracy pracownikowi przysługuje wyłącznie inny dzień wolny. Przepisy nie przewidują wprost alternatywy w postaci wypłaty wynagrodzenia z dodatkiem, co budzi wątpliwości interpretacyjne, zwłaszcza w przypadku braku możliwości udzielenia dnia wolnego.

Dlaczego trzeba to zmienić?

W praktyce nie zawsze możliwe jest udzielenie dnia wolnego (np. z powodu choroby, ustania zatrudnienia, braku zgody pracownika). Brak możliwości wypłaty wynagrodzenia może paraliżować działania pracodawcy lub narazić go na zarzuty ze strony PIP. Analogiczne rozwiązania już funkcjonują w przypadku pracy w niedzielę i święta – praca w sobotę nie powinna być traktowana bardziej rygorystycznie. Obecne brzmienie przepisu może wprowadzać w błąd i rodzić niepewność prawną.

Przykład

Pracownik wykonuje obowiązki w sobotę, lecz odmawia wskazania terminu dnia wolnego. Pracodawca nie ma narzędzi, by samodzielnie ten dzień wyznaczyć. Wypłata wynagrodzenia z dodatkiem byłaby rozwiązaniem logicznym, ale literalne brzmienie przepisu tego nie przewiduje – mimo że praktyka sądowa i doktryna już to dopuszczają.

Jakie będą korzyści?

  • Jasne zasady rozliczania pracy w dniu wolnym.
  • Ograniczenie ryzyka kontroli i sporów z PIP.
  • Większe bezpieczeństwo prawne dla pracodawców i pracowników.
  • Dostosowanie przepisów do praktyki i orzecznictwa.

Komentarze związków zawodowych

N. Kusiak: OPZZ wyraża poważne zastrzeżenia wobec proponowanej nowelizacji przepisów Kodeksu pracy, mającej na celu wyraźne dopuszczenie możliwości wypłaty wynagrodzenia wraz z dodatkiem za pracę w dniu wolnym, w przypadku braku możliwości udzielenia dnia wolnego. W aktualnym stanie prawnym, zarówno orzecznictwo, jak i doktryna jednoznacznie wskazują na obowiązki pracodawcy w tym zakresie, w tym również na konieczność wypłaty odpowiedniego wynagrodzenia w sytuacjach wyjątkowych. Nie ma zatem potrzeby ingerowania w system przepisów wyłącznie w odniesieniu do wybranego zagadnienia, bez kompleksowej reformy czasu pracy.

A. Jagodzińska: Zgoda

Podsumowanie

Propozycja doprecyzowuje art. 151³ Kodeksu pracy – umożliwiając wypłatę wynagrodzenia z dodatkiem 100% za pracę w dniu wolnym, jeśli nie można udzielić dnia wolnego lub pracownik nie wyraża zgody na jego przyjęcie. Zmiana ujednolica regulacje z innymi przepisami (dot. niedziel i świąt) i eliminuje niepotrzebne spory oraz niepewność wśród pracodawców.

Załączniki