- Rozporządzenie
- Podatki
- 18.03.2025
Wirtualne kasy fiskalne – mobilność, wygoda i niższe koszty
Źródło propozycji: sprawdzamy.com
Opis
Proponujemy wprowadzenie wirtualnych kas fiskalnych – oprogramowania instalowanego na telefonach lub tabletach. Firmy będą mogły rejestrować sprzedaż w dowolnym miejscu i czasie, obniżając koszty oraz zwiększając wygodę i przejrzystość transakcji. To idealne rozwiązanie dla przedsiębiorców działających mobilnie lub świadczących usługi u klienta.
Jak jest teraz?
W §17 Rozporządzenia MF z 26.05.2020 r. w sprawie kas rejestrujących mających postać oprogramowania (t.j. Dz.U. z 2023 r. poz. 1849), wirtualne kasy fiskalne umieszczane w urządzeniach do automatycznej sprzedaży towarów lub usług kwalifikuje się do kategorii tzw. kas o zastosowaniu specjalnym. Tym samy prawodawca stworzył kategorię wirtualnej kasy fiskalnej przeznaczonej dla szeroko rozumianego vendingu (sprzedaży towarów i usług w automatach), a więc maszynach vendingowych, biletomatach, opłatomatach, parkingach, ładowarkach itp., natomiast w Rozporządzeniu Ministra Finansów z dnia 29.05.2020 r. nie uwzględniono podmiotów mogących realizować taką sprzedaż, a wskazano, że wirtualne kasy fiskalne mogą być używane jedynie przez przedsiębiorców z 29 wybranych branż, takich jak transport, hotelarstwo, gastronomia oraz sprzedaż paliw opałowych. Dodatkowo, jest szereg branż nieujętych w rozporządzeniu MF, które opierają się na bezpośredniej obsłudze klientów poza stałymi lokalizacjami, gdzie dostęp do tradycyjnych kas fiskalnych jest utrudniony i potrzebne są elastyczne narzędzia rejestracji sprzedaży.
Dlaczego trzeba to zmienić?
W sytuacji szybko postępującej rewolucji technologicznej, przedsiębiorcy coraz częściej sięgają po innowacyjne rozwiązania rynkowe, które umożliwiają szybszą, bardziej wydajną i mobilną obsługę biznesu. Wirtualne kasy fiskalne są częścią szerszego trendu cyfryzacji komunikacji między organami administracji publicznej a biznesem. Przewiduje się, że zainteresowanie przedsiębiorstw korzystaniem z tego rozwiązania będzie rosło, zwłaszcza w branżach, które opierają się na mobilności lub usługach online. Zmiana przepisów prawa umożliwiłaby stosowanie wirtualnych kas fiskalnych w większej liczbie sektorów, co odpowiedziałoby na potrzeby rynku.
Przykład
Przedsiębiorca świadczący usługi dla ludności, np. ślusarz, świadczący usługę w mieszkaniu klienta, w chwili obecnej zmuszony jest nosić ze sobą fizyczną kasę fiskalną, na której dokonuje fiskalizacji sprzedaży. W dzisiejszych czasach również musi nosić ze sobą inne urządzenie, które umożliwiałoby przyjęcie płatności elektronicznej, np. kartą płatniczą. Wprowadzenie zaproponowanych zmian umożliwi zrealizowanie wszystkich powyższych funkcji na jednym urządzeniu, np. na telefonie komórkowym lub terminalu płatniczym.
Jakie będą korzyści?
- Wprowadzenie wirtualnych kas w proponowanych sektorach zwiększyłoby ich elastyczność, obniżyło koszty działalności, a jednocześnie poprawiło fiskalną przejrzystość transakcji.
- KAS uzyskałaby lepszą kontrolę nad obrotami, co mogłoby ograniczyć szarą strefę.
- Wirtualne kasy fiskalne to innowacyjna alternatywa dla tradycyjnych kas fiskalnych online. Mają postać oprogramowania, które można zainstalować na urządzeniach mobilnych, takich jak smartfony czy tablety, co umożliwia rejestrowanie sprzedaży w dowolnym miejscu i czasie. To rozwiązanie szczególnie korzystne dla mikro- i małych przedsiębiorstw oraz branż, które charakteryzują się dużą mobilnością.
Podsumowanie
Uzupełnienie Rozporządzenia MF z 29.05.2020 r. o sprzedaż towarów i usług przy użyciu urządzeń do automatycznej sprzedaży towarów i usług poprzez dodanie: dostaw towarów i świadczenia usług przy użyciu urządzeń do automatycznej sprzedaży towarów i usług, w tym sprzedaży energii elektrycznej do ładowania pojazdów w trybie bezobsługowym; branży beauty (w tym m.in. usług fryzjerskich i kosmetycznych); handlu detalicznego na rynkach i targowiskach; usług budowlanych i remontowych; usług naprawczych i serwisowych; sprzedaży produktów i usług online (e-commerce); rzemiosła i drobnych usług (np. krawieckich); usług edukacyjnych (kursów, szkoleń, korepetycji); usług medycznych i paramedycznych (fizjoterapii, masaży, opieki domowej).
Akty prawne wymagające zmiany
- Rozporządzeniu Ministra Finansów w sprawie grup podatników lub rodzajów czynności, w odniesieniu do których możliwe jest używanie kas rejestrujących mających postać oprogramowania
Komentarze związków zawodowych
Brak zdania. (N.Kusiak)
Brak zastrzerzeń. (A.Jagodzińska)