• Ustawa
  • Administracja publiczna
  • 17.02.2025

Zastosowanie instytucji "milczącego załatwienia sprawy" przy przekroczeniu przez urzędy czasu instrukcyjnego zawartego w przepisach

Źródło propozycji: sprawdzamy.com

Ścieżka legislacyjna

Przyjęta

Rządowy zespół deregulacyjny we współpracy z Ministerstwem przyjął inicjatywę do wdrożenia. Procedowane są dalsze prace nad przedstawioną dokumentacją, w celu przekazania jej do KPRM.

51 dni temu przekazano stronie rządowej

Opis

Postulujemy zwiększenie liczby przypadków, gdzie przepisy szczególne przewidują możliwość załatwienia sprawy administracyjnej w sposób milczący.

Jak jest teraz?

Obecnie zgodnie z art. 122a Ustawy z 14.06.1960 r. Kodeks postępowania administracyjnego: „Sprawę uznaje się za załatwioną milcząco w sposób w całości uwzględniający żądanie strony, jeżeli w terminie miesiąca od dnia doręczenia żądania strony właściwemu organowi administracji publicznej albo innym terminie określonym w przepisie szczególnym organ ten: (i) nie wyda decyzji lub postanowienia kończącego postępowanie w sprawie (milczące zakończenie postępowania) albo (ii) nie wniesie sprzeciwu w drodze decyzji (milcząca zgoda)”. Milczące załatwienie sprawy stosuje się jednak tylko w sytuacjach wyraźnie określonych w przepisach szczególnych, a tych jest stosunkowo niewiele.

Dlaczego trzeba to zmienić?

Postulować należy zwiększenie liczby przypadków, w których przepisy szczególne przewidywać będą możliwość załatwienia sprawy administracyjnej w sposób milczący (z zastosowaniem instytucji z art. 122a k.p.a.). Wprowadzenie rozwiązania pozwoli na urealnienie czasu na wydanie decyzji w danym obszarze (np. pozwolenia na budowę). Jeśli decyzja nie będzie wydana do ściśle określonego terminu, to wtedy decyzja zapadnie automatycznie (poprzez uznanie stanowiska strony). Niezależnie, postulować należy przeprowadzenie analizy czasu potrzebnego do wydania decyzji przez poszczególne urzędy, a następnie stworzenie rankingu urzędów i obszarów, gdzie trwa to zbyt długo. Dodatkowo, zasadne jest wprowadzenie systemu premiowego dla najlepiej ocenianych urzędów.

Przykład

Wprowadzenie tego rozwiązania pozwoli na urealnienie terminów wydawania decyzji, zwłaszcza w kluczowych obszarach, takich jak pozwolenia na budowę czy decyzje dotyczące prowadzenia działalności gospodarczej. W takim wypadku, po upływie terminu na załatwienie sprawy, będzie można przystąpić do przedsięwzięcia objętego wnioskiem. Pozwoli to osobie oczekujacej na wydanie decyzji prawidłowe planowanie kolejnych kroków - w przypadku pozwolenia na budowę, zakontraktowania ekipy do budowy domu.

Jakie będą korzyści?

  • Wprowadzenie instytucji milczącego załatwienia sprawy w szerszym zakresie sprawi, że decyzje będą podejmowane szybciej, a obywatele i przedsiębiorcy nie będą musieli czekać na formalne rozstrzygnięcie, jeśli urząd nie podejmie decyzji w określonym terminie.
  • Strony postępowań administracyjnych zyskają jasność co do maksymalnego czasu trwania procedury, co pozwoli im skuteczniej planować swoje działania i inwestycje, a zatem prowadzić będzie do zwiększenia poziomu pewności prawnej i przewidywalności dla obywateli i przedsiębiorców.
  • Zmniejszenie obciążenia administracji poprzez wdrożenie w większej liczbie przypadków instytucji milczącego załatwienia sprawy, co pozwoli organom skarbowym skoncentrować się na innych sprawach wymagających zaangażowania urzedów oraz ich aktywnego działania.
  • Przeprowadzenie analizy czasu wydawania decyzji i stworzenie rankingu urzędów pod względem sprawności działania umożliwi wskazanie obszarów wymagających poprawy oraz wdrażanie skutecznych działań naprawczych, a także może stanowić czynnik motywujący urzędy do bardziej efektywnej pracy.
  • Wprowadzenie publicznie dostępnego rankingu urzędów uwidoczni problemy związane z przewlekłością prowadzonych postępowań administracyjnych, co pozwoli na skuteczniejsze zarządzanie administracją oraz poprawę jakości obsługi obywateli.
  • Wprowadzenie systemu premiowego dla najlepiej ocenianych urzędów stanowić będzie dodatkową motywację do usprawnienia procesów administracyjnych, co przełoży się na wyższą jakość obsługi i lepsze wyniki w zakresie terminowego wydawania decyzji administracyjnych.

Podsumowanie

Zwiększenie zakresu zastosowania art. 122a KPA, który stanowi, że "Sprawa może być załatwiona milcząco, jeżeli przepis szczególny tak stanowi.". Postulujemy zwiększenie liczby przypadków, gdzie przepisy szczególne przewidują możliwość załatwienia sprawy administracyjnej w sposób milczący. Niezależnie, postulujemy analizę czasu potrzebnego do wydania decyzji przez poszczególne urzędy, a następnie stworzenie rankingu urzędów i obszarów, gdzie trwa to zbyt długo. Wprowadzenie jasnych zasad, jaki jest nieprzekraczalny czas (np. zasada: prosty temat, to konieczność podjęcia decyzji przez urząd w ciągu 7 dni). Ponadto, zasadnym jest wprowadzenie systemu premiowego dla najlepiej ocenianych urzedów.

Załączniki