• Ustawa
  • Administracja publiczna
  • 17.02.2025

3 dni temu przekazano stronie rządowej

Zmniejszenie częstotliwości kontroli działalności gospodarczej (-50%)

Źródło propozycji: PiS

Opis

Zmiana prawa w zakresie częstotliwości kontroli do 50% obecnych wartości maksymalnej ilosci dni na dany typ przedsiębiorstwa.

Jak jest teraz?

Obecnie kontrole są zbyt częste, nieproporcjonalne do ryzyka, co generuje duże koszty i obciążenia administracyjne dla przedsiębiorców. Długotrwałe i częste kontrole mogą istotnie utrudniać a w skrajnych przypadkach prowadzić do paraliżu działalności gospodarczej, zwłaszcza w przypadku małych i średnich przedsiębiorstw.

Dlaczego trzeba to zmienić?

Ponadto, niestabilność przepisów podatkowych oraz częste zmiany w prawie sprawiają, że przedsiębiorcy mają trudności z dostosowaniem się do obowiązujących norm. W badaniu przeprowadzonym przez KPMG, stabilność przepisów podatkowych została oceniona na 1,5 punktu w pięciostopniowej skali, co świadczy o niskim zaufaniu firm do systemu podatkowego. (https://kpmg.com/pl/pl/home/media/press-releases/2021/03/media-press-niestabilnosc-przepisow-najnizej-ocenionym-przez-firmy-obszarem-polskiego-systemu-podatkowego.html).

Przykład

Średni czas trwania kontroli podatkowej w Polsce wynosi około 140 dni, a kontroli celno-skarbowej aż 371 dni, co znacząco obciąża firmy. Tak długie kontrole, szczególnie mikroprzedsiębiorców, zaburzają im mozliwość prowadzenia biznesu. (https://businessinsider.com.pl/prawo/podatki/raport-nik-kontrole-fiskusa-sa-bardzo-skuteczne-a-co-z-egzekucja/d0dnwkw).

Jakie będą korzyści?

  • Aby poprawić relacje między administracją a przedsiębiorcami, konieczne jest ograniczenie częstotliwości i czasu trwania kontroli o 50%. Takie działanie pozwoli urzędnikom skupić się na najbardziej problematycznych obszarach, jednocześnie dając przedsiębiorcom przestrzeń do efektywnego prowadzenia działalności. Kontrole powinny być narzędziem wspierającym uczciwą konkurencję i porządek prawny, a nie środkiem do demonstrowania władzy nad obywatelami.

Podsumowanie

Zdrowa gospodarka opiera się na zaufaniu i partnerstwie między państwem a przedsiębiorcami. Ograniczenie nadmiernych kontroli przyczyni się do stworzenia bardziej sprzyjającego klimatu dla rozwoju biznesu, co w efekcie przyniesie korzyści zarówno dla budżetu państwa, jak i dla całego społeczeństwa. Poza skróceniem wskazanych w przepisach terminów zakończenia kontroli, proponujemy również wyłączenie naliczania odsetek za zwłokę z okres po upływie ustawowego terminu zakończenia kontroli do dnia jej faktycznego zakończenia. Za wprowadzeniem wskazanych postulatów przemawia to, że obecnie, administracja skarbowa dysponuje danymi pozwalającymi przeprowadzić analizę działalności danego podatnika przed rozpoczęciem kontroli. Administracja skarbowa kontroluje podatników wytypowanych na podstawie analizy danych, które pozwalają wstępnie zidentyfikować ryzyko naruszenia przepisów prawa podatkowego. Kontrola podatkowa oraz celno-skarbowa służy więc jedynie zebraniu dowodów potwierdzających ewentualne naruszenie przepisów prawa podatkowego i nie wymaga, aby jej czas trwania był dłuższy niż kilka tygodni

Załączniki