• Ustawa
  • Gospodarka cyfrowa, technologia
  • 17.02.2025

Zrównanie ważności dokumentacji elektronicznej z papierową

Źródło propozycji: https://sprawdzamy.com/pomysl/zrownanie-waznosci-dokumentacji-elektronicznej-z-papierowa-id-1013

Ścieżka legislacyjna

Przyjęta

Rządowy zespół deregulacyjny we współpracy z Ministerstwem przyjął inicjatywę do wdrożenia. Procedowane są dalsze prace nad przedstawioną dokumentacją, w celu przekazania jej do KPRM.

112 dni temu przekazano stronie rządowej

Opis

Postuluje się pełne zrównanie mocy prawnej dokumentów cyfrowych z dokumentami papierowymi w polskim porządku prawnym – zarówno w postępowaniach administracyjnych, jak i w obrocie cywilnym. Zmiana ta odpowiada na dynamiczny rozwój e-usług oraz potrzeby obywateli i przedsiębiorców.

Jak jest teraz?

W wielu czynnościach administracji oraz obrocie gospodarczym ustawy narzucają wymóg stosowania formy pisemnej i posługiwania się dokumentami papierowymi. Jest to, w dobie powszechnej cyfryzacji, wymóg niedostosowany do nowoczesnych realiów rynkowych i utrudniający postępowania administracyjne. Możliwość posługiwania się dokumentami hybrydowymi lub elektronicznymi oraz szersze wykorzystanie dokumentów elektronicznych w postępowaniach administracyjnych ułatwi bieżące funkcjonowanie obywatelom.

Dlaczego trzeba to zmienić?

Nasza gospodarka i codzienne życie stają się coraz bardziej zależne od rozwiązań cyfrowych. Świadczy o tym choćby powszechne korzystanie z BLIK-a, e-recept, aplikacji mObywatel czy bezgotówkowych płatności. Rozwiązania te wzbudzają uznanie nie tylko wśród turystów, ale też zagranicznych inwestorów, widzących w Polsce lidera innowacji. Jeśli chcemy utrzymać tę przewagę, musimy wykonać kolejny ważny krok i zrównać status dokumentów elektronicznych z papierowymi.

Przykład

Wprowadzenie instytucji e-weksla, które ułatwi czynności bankowe.

Jakie będą korzyści?

  • Takie posunięcie usprawni kontakt obywateli i przedsiębiorców z administracją, przyspieszy załatwianie spraw urzędowych, a także ułatwi codzienne funkcjonowanie kierowcom, pacjentom i wszystkim korzystającym z e-usług publicznych. Rozwój cyfrowych rozwiązań będzie impulsem dla nowoczesnej gospodarki i pozwoli nam na pełniejsze wykorzystanie potencjału, jaki daje era cyfryzacji. Dzięki temu nie tylko ugruntujemy wizerunek Polski jako kraju innowacyjnego, ale przede wszystkim podniesiemy komfort życia nas wszystkich.

Podsumowanie

Możliwość posługiwania się dokumentami hybrydowymi lub elektronicznymi oraz szersze wykorzystanie dokumentów elektronicznych w postępowaniach administracyjnych ułatwi bieżące funkcjonowanie obywatelom. Rozwój cyfrowych rozwiązań będzie impulsem dla nowoczesnej gospodarki i pozwoli nam na pełniejsze wykorzystanie potencjału, jaki daje era cyfryzacji. Dzięki temu nie tylko ugruntujemy wizerunek Polski jako kraju innowacyjnego, ale przede wszystkim podniesiemy komfort życia nas wszystkich. Jednocześnie niezbędne jest zachowanie możliwości korzystania z formy papierowej – aby przeciwdziałać wykluczeniu cyfrowemu, szczególnie wśród osób starszych i mniej zaznajomionych z nowymi technologiami.

Załączniki