• Ustawa
  • Energetyka
  • 11.03.2025

Zrównanie wymogów koncesjonowania OZE z instalacjami tradycyjnymi

Źródło propozycji: sprawdzaMY.com

Opis

Aktualne przepisy wymagają koncesji na produkcję energii elektrycznej z instalacji OZE powyżej 1 MW, podczas gdy dla instalacji „nie-OZE” próg wynosi 50 MW. Procedura uzyskania koncesji jest czasochłonna i opóźnia rozpoczęcie działalności instalacji OZE a tym samym produkcji taniej energii. Zmiana zakłada zrównanie tego progu, zastępując go rejestracją w rejestrze Urzędu Regulacji Energetyki. To uprości procedury administracyjne i przyspieszy rozpoczęcie działalności OZE w Polsce a tym samym tańszej energii. Instalacje, które już mają koncesję, zostaną automatycznie przeniesione do nowego rejestru. Koszt tej zmiany będzie jednorazowy, związany z migracją koncesji do rejestru. Zmiana ta z pewnością przyczyni się do szybszego rozwoju tańszych źródeł energii w Polsce.

Jak jest teraz?

Instalacje OZE o mocy powyżej 1 MW wymagają koncesji na wytwarzanie energii elektrycznej, podczas gdy instalacje konwencjonalne o mocy do 50 MW są zwolnione z tego obowiązku. Należy podwyższyć wymogi stosowane dla instalacji wytwarzających energię elektryczną, aby zmniejszyć dysproporcję między dwoma rodzajami instalacji.

Dlaczego trzeba to zmienić?

Postępowania koncesyjne trwają niejednokrotnie po kilka miesięcy i opóźniają możliwość rozpoczęcia eksploatacji instalacji OZE.

Przykład

Przedsiębiorca, chcąc uruchomić instalację fotowoltaiczną o mocy 5 MW, jest zobowiązany do przejścia kilkumiesięcznego postępowania w przedmiocie wydania koncesji na wytwarzanie energii elektrycznej.

Jakie będą korzyści?

  • Skrócenie czasu procesu inwestycyjnego umożliwiającego rozpoczęcie eksploatacji instalacji OZE.
  • Odciążenie pracowników Urzędu Regulacji Energetyki.

Komentarz strony społecznej

Brak zdania. (N.Kusiak)

Brak zdania. (A.Jagodzińska)

Podsumowanie

Podniesienie progu mocy, od którego wymagane jest uzyskanie koncesji na wytwarzanie energii elektrycznej, przyspieszy proces inwestycyjny OZE w Polsce.

Załączniki