• Ustawa
  • Zamówienia publiczne
  • 18.03.2025

Zwiększone i szybsze inwestycje w ramach Partnerstwa Publiczno-Prywatnego

Źródło propozycji: sprawdzamy.com

Ścieżka legislacyjna

Wstrzymana

Inicjatywa wymaga doprecyzowania, nie jest gotowa do przyjęcia. Trwają wyjaśnienia z zespołem ekspertów i dalsze prace po stronie zespołu SprawdzaMY.

45 dni temu przekazano stronie rządowej

Opis

Nowa propozycja zmienia system zamówień publicznych w Polsce, dając prywatnym inwestorom możliwość składania propozycji projektów do realizacji z udziałem środków publicznych. Dzięki temu powstaną rozwiązania dostosowane do realnych potrzeb i budżetu, a administracja publiczna szybciej rozpocznie inwestycje.

Jak jest teraz?

Prawo zamówień publicznych oraz Ustawa o partnerstwie publiczno-prywatnym przewidują wyłączną inicjatywę wszczęcia postępowania ze strony podmiotu publicznego i nie uwzględniają możliwości składania USP ze strony podmiotów prywatnych.

Dlaczego trzeba to zmienić?

Wdrożenie modelu USPs może przyczynić się do innowacyjnego i efektywnego realizowania projektów infrastrukturalnych w Polsce.

Przykład

Przy realizacji proponowanych zmian, inicjujący procedurę przetargową podmiot prywatny przyjmuje rolę proponenta (original project proponent). Na podstawie złożonej przez proponenta propozycji inwestycji podmiot publiczny rozpisuje przetarg, do którego zaprasza szersze grono potencjalnych wykonawców.

Jakie będą korzyści?

  • ⦁ Możliwość realizacji inwestycji, które nie były wcześniej przewidziane w strategiach publicznych.
  • ⦁ Optymalizacja kosztów i podział ryzyka między podmiot publiczny i prywatny.
  • ⦁ Możliwość stosowania mechanizmów konkurencyjnych – np. modelu Swiss Challenge.

Komentarze związków zawodowych

Brak zdania. (N.Kusiak)

Brak zastrzerzeń. (A.Jagodzińska)

Podsumowanie

Propozycja przewiduje wzmocnienie rozwiązań obszaru partnerstwa publiczno-prywatnego poprzez wprowadzenie modeli „propozycji niezamówionych” (tzw. unsolicited proposal models).

Załączniki